Wzorowe postawy

Policjant z Żoliborza w dniu wolnym od służby uratował życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym

Aspirant sztabowy Michał Wojtasik, kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji Warszawa Żoliborz, udowodnił, że policyjna służba nie kończy się po godzinach pracy. Policjant, w dniu wolnym od służby, usłyszał dobiegające z klatki schodowej budynku przy ulicy Staffa, krzyki kobiety i wołanie o pomoc. Bez chwili wahania wraz z członkiem rodziny udał się na miejsce, aby sprawdzić, co się dzieje. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej. Jego szybka i skuteczna reakcja, z pomocą członka rodziny, pozwoliła opanować sytuację i zapewnić mężczyźnie niezbędną pomoc do czasu przybycia służb ratunkowych.

W miniony weekend aspirant sztabowy Michał Wojtasik, kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji Warszawa Żoliborz, przebywając w dniu wolnym od służby, wykazał się niezwykłym profesjonalizmem, empatią i zaangażowaniem, które pozwoliły uratować życie mężczyzny w kryzysie zdrowia psychicznego. Tuż przed godziną 15:00 funkcjonariusz, przebywając w budynku przy ulicy Staffa, usłyszał dobiegające z klatki schodowej krzyki kobiety i wołanie o pomoc. Policjant, wspólnie z członkiem rodziny, natychmiast udał się na miejsce, by sprawdzić sytuację. Po wejściu do jednego z mieszkań uzyskał informację, że w zamkniętym pomieszczeniu znajduje się osoba potrzebująca pilnej pomocy. Policjant, działając zdecydowanie, siłowo otworzył drzwi do pomieszczenia, gdzie znajdował się mężczyzna w kryzysie zdrowia psychicznego.

Aspirant sztabowy Michał Wojtasik wraz z członkiem rodziny udzielił mężczyźnie pierwszej pomocy przedmedycznej, a następnie wezwał odpowiednie służby ratunkowe.

Postawa aspiranta sztabowego Michała Wojtasika przypomina, że służba dla społeczeństwa nie kończy się z chwilą zakończenia służby i pracy. Jego zaangażowanie to przykład odpowiedzialności i empatii, które są fundamentem pracy w Policji.

Każdy z nas może spotkać się z sytuacją, w której ktoś w swoim otoczeniu doświadcza kryzysu psychicznego. Ważne jest, by reagować – czasem jedno działanie może uratować czyjeś życie. Osoby w kryzysie mogą potrzebować profesjonalnej pomocy.

Oto najważniejsze numery wsparcia:

Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym: 800 70 2222 (całodobowo, bezpłatnie)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 (całodobowo, bezpłatnie)

Kryzysowy Telefon Zaufania: 116 123 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 14:00–22:00)

W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy 112.

podinsp. Elwira Kozłowska/JW

Powrót na górę strony