O programie

Co obywatele sądzą o nowych policyjnych aplikacjach?

„Dzielnicowy bliżej nas”, „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacja „Moja Komenda” to narzędzia ułatwiające kontakt obywateli z Policją. Funkcjonariusze na różne sposoby przedstawiają te nowoczesne narzędzia i pokazują jak z nich korzystać. Czasem są to zorganizowane spotkania z mieszkańcami, innym razem policjanci ruchu drogowego zamiast mandatów rozdają informatory.

  • KWP w Katowicach

„Dzielnicowy bliżej nas”, „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacja „Moja Komenda” to narzędzia, pozwalające na poznanie problemów i opinii mieszkańców, jak również ułatwienie kontaktu ze stróżami prawa. Podczas debat społecznych, mundurowi zapytali mieszkańców o opinię na temat tych programów. Na przedstawionym filmie mogą Państwo zobaczyć, co o nowych rozwiązaniach sądzą uczestnicy spotkań.

  • KWP w Lublinie

W promocję mobilnej aplikacji „Moja Komenda” oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa włączyli się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Mundurowi podczas każdej kontroli drogowej zachęcali do korzystania z tych narzędzi. W trakcie nich rozdawali ulotki przygotowane przez MSWiA.

W każdej z nich, z jednej strony zawarty jest opis aplikacji „Moja Komenda”. Dzięki tej bezpłatnej aplikacji każdy może w szybki sposób znaleźć swojego dzielnicowego oraz najbliższą jednostkę Policji. Jest ona bardzo łatwa w obsłudze. Pozwala jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego. Wystarczy wpisać adres, aby sprawdzić, który policjant odpowiada za dany rewir. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu i nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem Android oraz  iOS.

Z kolei z drugiej strony ulotki opisana jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Cieszy ona się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Lubelszczyzny. Jest to narzędzie, które zachęca ludzi do reagowania, zwracania uwagi na to, co dzieje się w okolicy ich miejsca zamieszkania, czy miejsca pracy.  Taka aktywność i zaangażowanie społeczeństwa powodują możliwość włączenia się w ogólny system poprawy bezpieczeństwa. To doskonała forma dialogu mieszkańca z policjantem.  Narzędzie to pozwala na rzetelne oraz jasne zidentyfikowanie, ukazanie skali, jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.

Na Lubelszczyźnie KMZB zaczęła funkcjonować 14 września ub. r. Od tego czasu zostało wprowadzonych blisko 13 tys. zgłoszeń. Najwięcej zgłoszeń w naszym województwie dotyczy nieprawidłowego parkowania – około 3,5 tys.  Kolejno - przekraczania dozwolonej prędkości - ponad 3300 zgłoszeń. Następnie spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, prawie 2800 zgłoszeń. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.

  • KWP we Wrocławiu

Spotkanie odbyło się 4 maja br. w świetlicy wiejskiej w Lisowicach. Z mieszkańcami rozmawiali Dzielnicowi Rewiru II Komendy Miejskiej Policji w Legnicy st. sierż. Konrad Kwiatek oraz st. post. Mariusz Delijewski, a także sołtys Lisowic Barbara Różańska. Legniccy dzielnicowi zachęcali mieszkańców do współpracy z mundurowymi na rzecz bezpieczeństwa. W tym właśnie celu w swoich rejonach służbowych rozdawali materiały promocyjne dotyczące programu „Dzielnicowy bliżej nas”, aplikacji mobilnej „Moja Komenda” oraz „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

W trakcie spotkania z mieszkańcami policjanci przedstawili założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz omówili funkcjonalne możliwości „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, jako narzędzia umożliwiającego mieszkańcom wskazywanie miejsc, gdzie dochodzi do niepokojących zdarzeń, w których powinni pojawić się policjanci m. in. spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwe parkowanie pojazdów, przekraczanie prędkości czy zażywanie narkotyków.

Ponadto funkcjonariusze rozmawiali z uczestnikami spotkania o współczesnych formach przestępstw dokonując charakterystyki oszustw metodą na tzw. wnuczka i policjanta. Dzielnicowi, omówili także sposób postępowania w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia. Następnie policjanci przekazali mieszkańcom informacje dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia aktu terroryzmu. Opisano algorytm postępowania na wypadek znalezienia się w grupie zakładników czy też odebrania w domu podejrzanej przesyłki.

Legniccy dzielnicowi wszystkim uczestnikom spotkania rozdali ulotki przygotowane przez MSWiA. W każdej z nich zawarte są dane kontaktowe do dzielnicowego imię i nazwisko czy numer telefonu. Broszury zawierają również informacje na temat programu „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacji „Moja Komenda”.

Przypominamy KMZB nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997!

Opis filmu: KWP w Katowicach

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.66 MB)

Opis filmu: KWP w Lublinie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.85 MB)

Powrót na górę strony