Dzielnicowy z pasją

Wzorowa policjantka, mistrzyni w Brazylijskim Jiu Jitsu, dumna mama

Sierż. Natalia Jankowiak bo to właśnie o niej mowa, to dzielnicowa z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Służbę w Policji rozpoczęła w 2016 roku. Zaangażowana w życie społeczności lokalnej, empatyczna, życzliwa. Skutecznie wspiera osoby oraz rodziny, które same nie potrafią przezwyciężyć trudności życiowych. Od zawsze chciała robić coś ważnego, pomagać innym, ratować życie. W 2017 roku wykazała się szczególną odwagą, determinacją w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi, uratowała mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Za swoją postawę została wyróżniona "Kryształową Gwiazdą".

Na co dzień sierż. Natalię Jankowiak możemy spotkać w centrum Ostrowa Wielkopolskiego, dokładnie w rejonie służbowym nr 6, gdzie jako dzielnicowa realizuje swoje obowiązki. Wyczulona na krzywdę innych, na społeczną degradację człowieka,
w swoim rewirze jako cel planu działania priorytetowego wybrała przeciwdziałanie żebractwu. Chce, aby każdy człowiek mógł żyć godnie. Dla policjantki bardzo istotne jest również zapobieganie i reagowanie na wszelkie przejawy agresji m. in. wynikające
z używania mowy nienawiści, której nie brakuje w obecnym czasie, w szczególności
w szkołach. Dlatego jest częstym gościem na spotkaniach profilaktycznych w placówkach oświatowych.

Po służbie, gdy zdejmuje mundur głównie skupia się na treningach brazylijskiego Jiu Jitsu. Przygodę, z tym sportem walki, zaczęła w 2014 roku w Klubie Sportowym Pretorian w Koźminie Wielkopolskim pod okiem doświadczonego trenera Karola Stasiaka (obecnie posiadacza czarnego pasa z drugim danem).

Brazylijskie Jiu Jitsu wybrała z uwagi na to, iż jest przydatne m.in. w codziennej służbie, ponieważ nie stosuje się w nim uderzeń, a skupia się głównie na sprowadzeniu przeciwnika do parteru. Poprzez skontrowanie różnego rodzaju trzymaniami, skłania się przeciwnika do poddania na skutek dźwigni. BJJ jest to połączenie Judo, tradycyjnego Jiu Jitsu i sambo.

Jak mówi sierż. Natalia Jankowiak: "Brazylijskie Jiu Jitsu czyli BJJ na początku było dla mnie bardzo trudne i wymagające. Strój do walki to tak zwane GI czy kimono (zbliżone do kimona zawodników Judo) i jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy i umiejętności, bardziej  on przeszkadza niż pomaga. Dopiero po pewnym czasie zacząłem trenować dodatkowo bez kimona, czyli w formule NO GI. BJJ charakteryzuje się tym, że nie zadaje się uderzeń i kopnięć, a zadaniem zawodnika BJJ jest sprowadzenie przeciwnika do parteru poprzez rzuty i obalenia, skontrolowanie go przez różnego rodzaje trzymania oraz skłonienie do poddania się poprzez dźwignie.  Jak się okazało BJJ pochłonęło mnie bez reszty, ponieważ im dłużej trenuje, tym większą odczuwam radość z treningów.

Początkowo był to dla mnie sposób na zabicie wolnego czasu, jednak z czasem przerodziło się w pasję i sposób na życie.

Na początku trenowałam tylko w formule No Gi czyli bez kimona. Po paru miesiącach ciężkiej pracy na treningach, mój mąż Karol Jankowiak - również policjant ostrowskiej komendy, z którym do dziś trenuję, sprezentował mi moje pierwsze kimono i zapisał mnie na zawody, gdzie odniosłam swój pierwszy sukces.

W grudniu 2015 roku trener docenił moją ciężką pracę oraz wiele sukcesów, wręczając mi niebieski pas, a następnie w grudniu 2020 roku pas purpurowy. Obecnie posiadam purpurowy pas z czterema belkami.

W kwietniu 2021 roku po ukończeniu kursu uzyskałam tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej o Specjalności Samoobrona. Swoją pasją staram się zarażać jak najwięcej ludzi. Uczestniczyłam też kilkakrotnie w charytatywnych zawodach oraz festynach. Miałam przyjemność wspólnie z mężem reprezentować Komendę Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim i brać udział w różnych pokazach. Aby zdobywać sukcesy, oprócz treningu BJJ, na macie potrzebne są również treningi wytrzymałościowe i siłowe, którymi w miarę możliwości staram się uzupełniać swoje Jiu Jitsu - dodała policjantka.

Podczas swojej drogi w BJJ sierż. Natalia Jankowiak uczestniczyła w zawodach różnej rangi, gdzie zdobyła wiele tytułów, m. in:

- III miejsce kobiety adult purpurowe pasy - 58,5 kg na XVIII Mistrzostwa Polski w Brazylijskie Jiu Jitsu 2022

- III miejsce kobiety master purpurowe/brązowe/czarne pasy do -58,5 kg na XVIII Mistrzostwa Polski w Brazylijskie Jiu Jitsu 2022

- II miejsce w kategorii open kobiet na II TAGA Copa Poland International Tournament BJJ GI & NO GI

- III miejsce na TAGA Copa Poland International Tournament BJJ GI & NO GI

- II miejsce na Taga Copa Poland International Tournament Tarnowo Podgórne

- I miejsce na VII Mistrzostwach Europy CBJJP Luboń

- II miejsce na Winter Open 2021 Luboń

- III miejsce na XIII Pucharze Polski Konin

- II miejsce na Octopus Cup IV Łódź

- I miejsce na XIV Pucharze Polski Konin

- III miejsce na V Mistrzostwach Polski No Gi Luboń

- II miejsce na Octopus Cup III Łódź

- I miejsce na IV Charytatywny Meeting Oława

- III miejsce na II Mistrzostwach Polski Cavalcanti Poznań

- I miejsce Gi oraz I miejsce NO GI na Cavalacanti European Championship Poznań

- I miejsce na VII Pucharze Polski NO GI Luboń

- III miejsce na VI Pucharze Polski NO GI Luboń

- I miejsce na Open GI Luboń

- II miejsce na VI Mistrzostwach Polski NO GI Luboń

- I miejsce na V Mistrzostwach POlski NO GI Luboń

- I miejsce na VIII Mistrzostwach Polski NO GI Luboń

- I miejsce na Open GI 2015 Luboń

- III miejsce na XII Mistrzostwach Polski Legionowo

- I miejsce na Octopus Cup I Lódź

- I miejsce Kimura Cup Toruń

- I miejsce na XI Mistrzostwach Polski Poznań

- II miejsce na XIII Mistrzostwach Polski Poznań

- I miejsce na Winter Open

- II miejsce na Gi Polish Memorial Helio Gracie Opalenica

- I miejsce na I European Championship CBJJP Koszalin

 

Sierż. Natalia Jankowiak reprezentowała Komendę Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim na I Mistrzostwach Służb Mundurowych w Sportach Walki w kategorii Brazilian Jiu Jitsu i wywalczyła II miejsce w kategorii No Gi oraz III miejsce w kategorii Gi kobiet.

Oprócz bycia wzorową policjantką oraz utalentowaną zawodniczką jest wspaniałą mamą 3-letniego Bolebora. Perfekcyjnie połączyła trzy role. Pomaga i chroni nie tylko pełniąc służbę, ale i w domu, gdzie opiekuje się synem. W służbę, obowiązki domowe oraz sport wkłada całe swoje serce. Za swoje osiągnięcia w 2022 roku została wyróżniona przez starostę ostrowskiego na 9. Noworocznym spotkaniu Liderów. Z jego rąk otrzymała podziękowania za działalność i sukcesy, które składają się na różnorodność i bogactwo powiatu. Podczas wspomnianej gali starosta ostrowski podziękował m. in. sierż. Natalii Jankowiak i jej mężowi, za to czym zajmują się na co dzień.

Dzielnicowa Natalia Jankowiak to skromna, z wielkim sercem i duszą wojowniczki dzielnicowa, która nie przejdzie obok krzywdy ludzkiej. Robi wielkie rzeczy z pasji, z chęci pomocy potrzebującym.

 

KWP w Poznaniu

Pliki do pobrania

  • 195.53 KB
    Uśmiechnięta kobieta i mężczyzna w niebieskich kimonach stojący przed namiotem wystawowym z napisem Policja.
  • 206.21 KB
    Para młodych, umundurowanych policjantów stojących przed radiowozem, w tle widoczny budynek komendy.
Powrót na górę strony