Dzielnicowy z pasją

Dzielnicowa miłośniczka polskiej historii i kultury

Sierż. szt. Katarzyna Kaszuba służbę w Policji pełni od 2009 roku, natomiast od 5 lat jest dzielnicową Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. Od ponad 15 lat jeździ konno, natomiast od 7 lat posiada własne konie w przydomowej stajni, co pozwala jej spełniać swoją pasję jaką uczestnictwo w różnego rodzaju rekonstrukcjach historycznych.

Sierż. szt. Katarzyna Kaszuba jak sama mówi, pomimo wypełniania codziennych obowiązków służbowych znajduje czas na rozwijanie swoich zainteresowań. Jednak bez wsparcia i pomocy bliskich realizacja planów i marzeń byłaby niemożliwa. Interesuje się szkoleniem koni z wykorzystaniem tzw. metod naturalnych, polegających na budowaniu relacji ze zwierzęciem opartej na wzajemnym zaufaniu poprzez stosowanie zrozumiałych dla niego sygnałów mowy ciała oraz głosu. Wyszkolone w ten sposób konie są ufne, łagodne, posłuszne, chętne do nauki i przebywania z ludźmi. Z wyszkoloną przez siebie klaczą Nahajką tworzą zgraną parę.

Ponadto sierż. szt. Katarzyna Kaszuba interesuje się historią związaną z kawalerią oraz Konną Policją Państwową. Od kilku lat należy do „Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej Edukacja, Historia, Kultura”, które zajmuje się kultywowaniem i kontynuowaniem tradycji kawalerii i jazdy polskiej oraz propagowaniem postaw patriotycznych poprzez organizację tzw. „żywych lekcji historii”. Wymieniona należy do szwadronu rekonstrukcyjnego kawalerii polskiej okresu II RP, który uczestniczy w ważnych uroczystościach państwowych i wojskowych. Dzielnicowa podkreśla, że uczestnictwo w rekonstrukcjach historycznych wywołuje niezapomniane przeżycia oraz pozwala choć na moment przenieść się do czasów kształtowania się polskiej państwowości.

  • Zdjęcie przedstawiające dzielnicową ubraną w strój historyczny siedząca na koniu
Powrót na górę strony