Dzielnicowy z pasją

Ratownik i społecznik

Mł. asp. Szymon Nowicki dzięki ojcu oficerowi Wojska Polskiego, obycie z mundurem nabywał od najmłodszych lat. Jego postawa stanowi najlepszą wizytówkę Policji – formacji, którą godnie reprezentuje i w pełni się z nią utożsamia. Dzielnicowy umiejętnie potrafi połączyć szereg pasji prywatnych takich jak sport, modelarstwo, ratownictwo medyczne z działalnością społeczną.

Mł. asp. Szymon Nowicki dzięki ojcu oficerowi Wojska Polskiego, obycie z mundurem nabywał od najmłodszych lat. W wieku szkolnym interesował się sportem oraz modelarstwem redukcyjnym, na którego polu odnosił liczne sukcesy do Mistrza Polski włącznie. Stał się jednym z propagatorów tego rodzaju hobby w miejscu zamieszkania. Działania jakie podejmował doprowadziły do utworzenia pierwszej modelarni w Grupie działającej przy SP w Grupie oraz drugiej modelarni w Grupie działającej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia Młodszych Specjalistów Logistyki. Przygoda z modelarstwem ciągneła się również przez szkołę średnią. Po zdobyciu średniego wykształcenia w życiu Szymona Nowickiego zapadła bardzo spontaniczna decyzja: „A może do Policji…?” I tak w 2006 roku pierwsze kroki jako stróż prawa postawił w Oddziale Prewencji Policji w Piasecznie. Gdzie przez rok pełnił służbę patrolową na ulicach Warszawy oraz reprezentował Policję na różnego rodzaju uroczystościach o charakterze państwowym i nie tylko, będąc policjantem Kompanii Reprezentacyjnej Policji. Od 2007 roku pełnił służbę w Ogniwie Patrolowo - Interwencyjnym Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. Początek służby w Policji zbiegł się z narodzinami nowej pasji t.j. zainteresowania motocyklami. Zdobył prawo jady kategorii "A". Nie poprzestał jednak na tym i w dalszym ciągu szlifuje technikę jazdy motocyklem poprzez udział w różnego rodzaju sportach na torach kartingowych i szkoleniach prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów.

Kończy kurs ratownictwa drogowego. Z dniem 19 maja 2014 roku mł. asp. Szymonowi Nowickiemu powierzono obowiązki dzielnicowego w Rewirze Dzielnicowych I Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. Przez cały czas  doskonali umiejętności z zakresu Pierwszej Pomocy. Co pozwla mu zostać Ratownikiem Kwalifikowanym. Nowo zdobyte umiejętności i nietypowa osobowość, pozwalają na realizację kolejnych projektów rodzących się w jego głowie. Staje się też członkiem stowarzyszenia Motoaktywni, propagującego chęć niesienia pomocy na drogach i kulturę na drodze wśród motocyklistów. Nabytą wiedzę z zakresu podstaw pierwszej pomocy przekazuje w trakcie licznych spotkań w szkole, pogadankach o charakterze profilaktycznym. Jego celem staje się to, aby jak największe grono osób posiadło wiedzę jak podtrzymać czynności życiowe osób poszkodowanych do czasu przyjazdu załogi ratownictwa medycznego. Praktykę zdobywa w trakcie codziennej służby oraz jako wolontariusz w firmie Med-Sar. Od kilku lat systematycznie zabezpiecza różnego rodzaju biegi okolicznościowe, imprezy charytatywne, koncerty, juwenalia, rajdy rowerowe i piesze, imprezy szkolne, okolicznościowe oraz festyny.

Jest uczestnikiem kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy w Grudziądzu, organizatorem szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla policjantów KMP w Grudziądzu. W 2015 roku w jednym z grudziądzkich klubów organizuje imprezę charytatywna dla ciężko chorego chłopca, starając się zebrać wspólnie z ludźmi dobrego serca, jak największą ilość pieniędzy na turnus rehabilitacyjny. Kolejne lata to również udział we wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach charytatywnych, włącza się w nie jako działacz, współorganizator, wsparcie medyczne. W 2016 roku w jego głowie zrodził się pomysł połączenia swoich pasji, z modelarską precyzją. Na bazie swojego prywatnego motocykla tworzy motocykl ratowniczy - wyposażony w sprzęt ratujący życie i zdrowie, którym udziela pomocy poszkodowanych w wypadkach. Jak na razie działa on na zasadzie zabezpieczenia medycznego różnego rodzaju imprez na terenie północnej Polski. Po godzinach służby patroluje miasto i okolice.

Mł. asp. Szymon Nowicki realizuje czynności służbowe według najlepszej wiedzy, z należytą uczciwością i rzetelnością. Jego kontakty z drugim człowiekiem cechuje życzliwość oraz bezstronność wykluczającą wszelkie uprzedzenia. Podejmowane czynności realizuje z poszanowaniem godności ludzkiej i ochrony praw człowieka. Dostrzega to Prezydent Grudziądza wyróżniając go tytułem Dzielnicowego Roku 2016 i 2017.

Mł. asp. Nowicki utrzymuje stały kontakt z instytucjami rządowymi jak i pozarządowymi ukierunkowanymi na szeroko rozumianą pomoc drugiemu człowiekowi, a w szczególności rodzinom z nieuleczalnie chorymi dziećmi. Dzielnicowy poświęca swój czas wolny na angażowanie się w udzielanie wsparcia osobom organizującym imprezy charytatywne. Ponadto uczestniczy w zbieraniu odzieży dla najbardziej potrzebujących. Dzielnicowy godzi z powodzeniem służbę z pasją jaką jest niesienie pomocy potrzebującym.

Powyższa postawa stanowi najlepszą wizytówkę Policji – formacji, którą godnie reprezentuje i w pełni się z nią utożsamia.

 

KWP w Bydgoszczy/Biuro Prewencji KGP

Powrót na górę strony