Najpopularniejszy dzielnicowy

Plebiscyt na najbardziej popularnego dzielnicowego w województwie pomorskim rozstrzygnięty

W województwie pomorskim w komendach miejskich i powiatowych Policji służbę pełni 397 dzielnicowych, którzy wzięli udział w „Plebiscycie na najbardziej popularnego dzielnicowego w województwie pomorskim”. Po przeprowadzonym głosowaniu został wyłoniony zwycięzca, jest nim sierż. szt. Bartosz Waga z KP Gdynia Chylonia.

Plebiscyt trwał ponad 2 tygodnie i polegał na możliwości oddawania głosów przez obywateli na poszczególnych dzielnicowych w ankiecie umieszczonej na stronie internetowej KWP w Gdańsku pod linkiem www.pomorska.policja.gov.pl/ankietawybor.php , jak również na stronach www jednostek szczebla powiatowego. Możliwość oddawania głosów na dzielnicowego została zakończona 12 lipca. Można było oddawać głosy poprzez zaznaczenie dzielnicowego, który jest najbardziej aktywny, a przez to najbardziej popularny. 

Po przeprowadzonym głosowaniu został wyłoniony zwycięzca jest nim sierż. szt. Bartosz Waga z KP Gdynia Chylonia, który od 2010 roku jest policjantem, natomiast jako dzielnicowy pracuje od 2014 roku.  

Najbardziej popularny dzielnicowy zostanie wyróżniony podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji. 

Dzielnicowi to policjanci, którzy utrzymują bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, poznający ich potrzeby i oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Wspólnie z mieszkańcami diagnozują lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. To policjanci, do których można zwrócić się o pomoc lub przekazać informacje dotyczące zagrożeń. Dzielnicowy to także policjant pierwszego kontaktu. Dzielnicowy pomaga w sprawach drobnych, jak i poważnych. 

Dzielnicowy jako policjant „pierwszego kontaktu” ma nie tylko wiedzę typowo policyjną, ale także z zakresu socjologii, psychologii, resocjalizacji i pedagogiki oraz prawa (nie tylko karnego). Musi posiadać również umiejętności łatwego nawiązywania kontaktu z ludźmi oraz wzbudzać zaufanie. „Plebiscyt na najbardziej popularnego dzielnicowego w województwie pomorskim” został zorganizowany w celu wyłonienia dzielnicowego, który ma największy i najszerszy kontakt ze społeczeństwem, a także który zyskał zaufanie lokalnej społeczności m.in. poprzez niesioną pomoc w rozwiązywaniu problemów mieszkańców.