Dzielnicowy Podlasia 2017 - finał - Najpopularniejszy dzielnicowy - Dzielnicowy bliżej nas

Najpopularniejszy dzielnicowy

Dzielnicowy Podlasia 2017 - finał

To było święto wszystkich podlaskich policjantów. Wszyscy za swoją służbę zasługują na szacunek, a niektórzy - na szczególne wyróżnienie. Stąd odznaczenia i awanse od przełożonych. Nagrodę przyznała też Gazeta Współczesna, ale wybrali ich nasi Czytelnicy.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt - mówi mł. asp. Tomasz Prochowicz z Posterunku Policji w Nurcu Stacja, zdobywca pierwszego miejsca w Plebiscycie „Dzielnicowy Podlasia 2017”. Według niego dobry policjant tego pionu powinien udzielać dobrych rad, a przede wszystkim pomagać mieszkańcom. - To cały klucz - dodaje. 
I robi to najwyraźniej wzorcowo. Otrzymał w konkursie popularności rekordową liczbę 2,7 tysięcy głosów.
W środę osobiście nagrodę, voucher na weekendowy pobyt w hotelu Bartlowizna oraz skok spadochronowy w Aeroklubie Białostockim. wręczył mu Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny „GW”, organizatora drugiej już edycji konkursu.

- Policjanci nie mogą zapominać, że jedno to ocena ich pracy przez przełożonych, ale o wiele ważniejsza jest ocena, jaką za ich służbę wystawia społeczeństwo. A mieszkańcy chcą się czuć bezpiecznie, chcą mieć poczucie pewności, że policjant pomoże im w walce o sprawiedliwości i porządek- uważa Jarosław Jabłoński.

Patrząc na wyniki plebiscytu, można powiedzieć, że wielu z nich spełnia te oczekiwania znakomicie. Wszystko wpisuje się zaś we wdrażany od ubiegłego roku program MSWiA „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

- Mamy kopalnię kredy i kopalnie dobrych dzielnicowych - żartował mł. asp. Prochowicz.

Nie bez powodu, gdyż drugie miejsce zajął również policjant z pow. siemiatyckiego: mł. asp. Radosław Antoszczuk z PP w Dziadkowicach, a w ub. roku wygrała koleżanka z PP w Drohiczynie.

- Mamy wspaniałą społeczność, która nas wspiera - skomentował skromnie mł. asp. Antoszczuk.

- Nie spodziewałem się, że zajmę miejsce w czołówce. Ale to bardzo miłe - komentuje. - Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za oddane na mnie głosy - mówił z kolei asp. Mariusz Baran, policjant z 19-letni stażem, dzielnicowy z Posterunku Policji w Gródku. To do niego należy trzecie miejsce na podium.

- Mieszkańcy zwracają się do mnie o pomoc również po służbie, odwiedzają mnie w domu, proszą o radę. Nie odmawiam - zastanawia się nad powodami swojego sukcesu w Plebiscycie.

Lubi pracę w policji, gdyż każdy dzień to inne wyzwanie. Prywatnie również je sobie stawia. Marzy o skoku na bungee i ze spadochronem. Dzięki zwycięstwu to drugie będzie mógł już wkrótce spełnić.

Ceremonia odbyła się w środę na białostockim Rynku Kościuszki, podczas wojewódzkich uroczystości obchodów 98. rocznicy utworzenia Policji Państwowej. Swoich podwładnych publicznie chwalił i nagrodził również nadinsp. Daniel Kołnierowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku. Nie tylko dzielnicowych, ale także ponad 60 funkcjonariuszy, którzy w środę z okazji Święta Policji odebrali nominacje na wyższe stopnie. 16 osób otrzymało odznaczenia w związku z 25-lecie NSZZ Policjantów.

- Mamy doskonałych policjantów, bo mieszkańcy naszego województwa są doskonali - mówił nadinsp. Daniel Kołnierowicz. - Dziękuję policjantom garnizonu podlaskiego za ciężką, trudną, mozolną, żmudną służbę. Ta służba wymaga wielu wyrzeczeń. To jest służba, która nie liczy się z normowanym czasem pracy. To jest służba, która wymaga poświęcenia czasu, który normalnie przeznaczylibyśmy dla rodziny, późnych powrotów do domu.

- To wy zawsze byliście i jesteście do dyspozycji innych, zawsze pierwsi tam, gdzie trzeba nieść pomoc, często z narażeniem własnego życia. Dziękuję Wam za to - podkreślał nadinsp. Jan Lach, zastępca Komendanta Głównego Policji, który uświetnił swoją obecnością obchody w Białymstoku. 

Generał Kołnierowicz przyznał, że awanse czy odznaczenia nie są adekwatne do trudu, jaki policjanci wkładają w tę służbę.

- Ale niech będą symptomem docenienia tego, że jednak wszyscy o was pamiętamy. Z kolei zaufanie społeczne, poczucie bezpieczeństwa niech będzie dowodem na to, że warto czasami „zarywać” noce, czasem później wracać do domu poświęcając się przy realizacji zadań służbowych - kończył generał.

Cały garnizon podlaskiej policji, który obecnie liczy dokładnie 2.801 funkcjonariuszy, w tym 663 kobiety. W środę uroczyste ślubowanie złożyło siedmiu kolejnych.

Na zakończenie uroczystego „spotkania z mundurem” publiczność obejrzała musztrę paradną Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz defiladę pododdziałów.

Historia

Policja Państwowa powołana została ustawą sejmową z 24 lipca 1919 roku. Była to jedyna scentralizowana instytucja bezpieczeństwa, odpowiedzialna za porządek publiczny na obszarze całego kraju. Ostateczna unifikacja jej struktur we wszystkich województwach zakończona została pod koniec 1920 r. Pierwsze organizacje policyjne na terenie województwa białostockiego zorganizowano na Suwalszczyźnie.

 

Źródło: www.wspolczesna.pl

Tekst: Izabela Krzewska

Foto: Henryka Zgiet

 

Ładowanie odtwarzacza...